Candy i Kärra Centrum ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2024–2025
| 2024 | 2025 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 1 224 879 | 1 384 346 |
| Summa anläggningstillgångar | 44 538 | 0 |
| Summa tillgångar | 1 269 417 | 1 384 346 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 444 839 | 386 062 |
| Långfristiga skulder | 1 848 709 | 1 841 344 |
| Summa skulder | 2 293 548 | 2 227 406 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −1 122 454 | 181 071 |
| Summa eget kapital | −1 024 131 | −843 060 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 4 764 798 | 3 311 755 |
| Rörelseresultat | −854 524 | 797 924 |
| EBITDA | −790 751 | 842 462 |
| Resultat före skatt | −1 126 696 | 169 082 |
| Årets resultat | −1 122 454 | 181 071 |
| Personalkostnader | 814 327 | 294 699 |
| Avskrivningar | 63 773 | 44 538 |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | 2 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Candy i Kärra Centrum AB
Översikt
Candy i Kärra Centrum AB (org.nr 559199-5674) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Hisings Kärra. Bransch enligt SCB: livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknad (SNI 47112).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 3 311 755 kr, vilket är 30,5 % mindre än året innan (4 764 798 kr). Årets resultat 2025 var en vinst på 181 071 kr (5,5 % av nettoomsättningen). Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1 (året innan: 2). Nettoomsättningen per anställd var 3 311 755 kr.
Värt att notera
Det egna kapitalet var negativt vid utgången av räkenskapsåret 2025 (−843 060 kr). Det egna kapitalet understiger hälften av aktiekapitalet (50 000 kr); enligt aktiebolagslagen kan styrelsen då behöva upprätta en kontrollbalansräkning.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.