Sales Partner Sverige ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2026
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 815 203 | 1 706 837 | 1 491 588 | 985 533 | 722 659 | 1 053 564 | 1 587 145 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 1 815 203 | 1 706 837 | 1 491 588 | 985 533 | 722 659 | 1 053 564 | 1 587 145 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 1 763 091 | 1 649 748 | 1 434 402 | 911 403 | 642 907 | 969 192 | 1 500 946 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 1 763 091 | 1 649 748 | 1 434 402 | 911 403 | 642 907 | 969 192 | 1 500 946 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 2 112 | 4 977 | 97 | 16 944 | 5 622 | 4 620 | 1 827 |
| Summa eget kapital | 52 112 | 57 089 | 57 186 | 74 130 | 79 752 | 84 372 | 86 199 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 12 405 000 | 10 796 000 | 7 087 000 | 5 584 000 | 3 622 000 | 3 354 000 | 4 876 000 |
| Rörelseresultat | −1 020 430 | 506 748 | 350 566 | 718 913 | 298 328 | 846 | −396 542 |
| Resultat före skatt | 3 826 | 6 748 | 566 | 21 642 | 5 675 | 5 207 | 3 250 |
| Årets resultat | 2 112 | 4 977 | 97 | 16 944 | 5 622 | 4 620 | 1 827 |
| Personalkostnader | 13 529 463 | 8 752 158 | 6 258 133 | 5 041 454 | 3 342 171 | 3 215 990 | 5 181 745 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | 31 | 30 | 24 | 16 | 9 | 10 | 17 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Sales Partner Sverige AB
Översikt
Sales Partner Sverige AB (org.nr 559199-5583) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Halmstad. Bransch enligt SCB: övrig säkerhetsverksamhet (SNI 80090).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 4 876 000 kr, vilket är 45,4 % mer än året innan (3 354 000 kr). Från 2020 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 14,4 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 1 827 kr (0,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 17 (året innan: 10). Nettoomsättningen per anställd var 286 824 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 1 587 145 kr och det egna kapitalet 86 199 kr (soliditet 5,4 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.