Angarns Klinik Hovslageri ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 102 289 | 128 310 | 204 133 | 247 974 | 215 221 | 236 447 |
| Summa anläggningstillgångar | 0 | 45 280 | 34 756 | 19 092 | 3 419 | 277 600 |
| Summa tillgångar | 102 289 | 173 590 | 238 889 | 267 066 | 218 640 | 514 047 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 77 274 | 101 945 | 83 388 | 97 672 | 93 932 | 189 947 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | 225 404 |
| Summa skulder | 77 274 | 101 945 | 110 088 | 132 872 | 93 932 | 415 351 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −24 985 | 46 630 | 57 156 | 5 392 | −9 486 | −26 012 |
| Summa eget kapital | 25 015 | 71 645 | 128 801 | 134 194 | 124 708 | 98 696 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 613 000 | 722 000 | 1 272 000 | 1 512 000 | 1 594 000 | 1 820 000 |
| Rörelseresultat | −24 985 | 53 650 | 100 670 | 20 896 | −44 093 | −4 784 |
| EBITDA | −24 985 | 60 990 | 111 194 | 36 560 | −28 420 | 57 035 |
| Resultat före skatt | −24 985 | 53 568 | 73 720 | 10 820 | −9 486 | −26 012 |
| Årets resultat | −24 985 | 46 630 | 57 156 | 5 392 | −9 486 | −26 012 |
| Personalkostnader | 77 121 | 285 964 | 560 994 | 699 206 | 617 913 | 723 150 |
| Avskrivningar | 0 | 7 340 | 10 524 | 15 664 | 15 673 | 61 819 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Angarns Klinik Hovslageri AB
Översikt
Angarns Klinik Hovslageri AB (org.nr 559198-7325) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Vallentuna.
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 820 000 kr, vilket är 14,2 % mer än året innan (1 594 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 24,3 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 26 012 kr. Företaget har gått med vinst under 3 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 820 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 514 047 kr och det egna kapitalet 98 696 kr (soliditet 19,2 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-26. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.