DC Snickeri & Partner ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 92 653 | 60 851 | 188 655 | 58 205 | 66 271 | 218 853 | 133 964 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | 14 025 | 11 134 | 0 | — |
| Summa tillgångar | 92 653 | 60 851 | 188 655 | 72 230 | 77 405 | 218 853 | 133 964 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 41 557 | 231 188 | 155 683 | 299 991 | 93 457 | 97 114 | 42 056 |
| Långfristiga skulder | — | — | 103 160 | 0 | — | — | — |
| Summa skulder | 41 557 | 231 188 | 258 843 | 299 991 | 93 457 | 126 114 | 42 056 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 1 096 | −221 433 | 100 149 | −157 573 | 211 709 | 108 791 | −831 |
| Summa eget kapital | 51 096 | −170 337 | −70 188 | −227 761 | −16 052 | 92 739 | 91 908 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 718 000 | 463 000 | 1 004 000 | 871 000 | 940 000 | 1 118 000 | 1 230 000 |
| Rörelseresultat | 5 121 | −213 764 | 102 190 | −136 011 | 223 870 | 171 865 | −27 265 |
| EBITDA | — | — | — | −135 583 | 226 761 | 171 865 | — |
| Resultat före skatt | 1 911 | −221 433 | 100 149 | −157 573 | 211 709 | 127 328 | 1 144 |
| Årets resultat | 1 096 | −221 433 | 100 149 | −157 573 | 211 709 | 108 791 | −831 |
| Personalkostnader | 374 225 | 501 261 | 560 388 | 648 357 | 428 484 | 600 099 | 646 628 |
| Avskrivningar | — | — | — | 428 | 2 891 | 0 | — |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: DC Snickeri & Partner AB
Översikt
DC Snickeri & Partner AB (org.nr 559198-5113) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Örebro. Bransch enligt SCB: byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 230 000 kr, vilket är 10,0 % mer än året innan (1 118 000 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 9,4 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2025). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 831 kr. Företaget har gått med vinst under 4 av 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 230 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 133 964 kr och det egna kapitalet 91 908 kr (soliditet 68,6 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.