Näsuddens Familjelantbruk ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 87 769 | 159 896 | 175 797 | 229 872 | 253 358 | 264 961 | 299 884 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 87 769 | 159 896 | 175 797 | 229 872 | 253 358 | 264 961 | 299 884 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 8 080 | 42 216 | 20 318 | 35 020 | 48 059 | 17 167 | 42 367 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 8 080 | 42 216 | 20 318 | 35 020 | 48 059 | 17 167 | 42 367 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 29 689 | 37 991 | 37 799 | 39 374 | 10 447 | 42 494 | 9 723 |
| Summa eget kapital | 79 689 | 117 680 | 155 479 | 194 852 | 205 299 | 247 794 | 257 517 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 154 000 | 198 000 | 191 221 | 230 315 | 214 768 | 327 523 | 239 310 |
| Rörelseresultat | 38 394 | 49 127 | 47 617 | 50 001 | 16 695 | 54 157 | 12 311 |
| Resultat före skatt | 37 769 | 48 502 | 47 606 | 49 674 | 16 460 | 53 648 | 12 258 |
| Årets resultat | 29 689 | 37 991 | 37 799 | 39 374 | 10 447 | 42 494 | 9 723 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | 0 | — | — | 0 | 0 | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Näsuddens Familjelantbruk AB
Översikt
Näsuddens Familjelantbruk AB (org.nr 559198-4751) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Skinnskatteberg. Bransch enligt SCB: uppfödning av andra nötkreatur och bufflar (SNI 01420).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 239 310 kr, vilket är 26,9 % mindre än året innan (327 523 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 7,6 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 9 723 kr (4,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 239 310 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 299 884 kr och det egna kapitalet 257 517 kr (soliditet 85,9 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.