Krusab ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 400 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 532 468 | 497 871 | 511 718 | 754 973 | 302 218 | 590 871 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | 779 338 | 804 282 | 495 196 |
| Summa tillgångar | 532 468 | 497 871 | 511 718 | 1 534 311 | 1 106 500 | 1 086 067 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 418 946 | 368 679 | 365 580 | 78 277 | 6 105 | 49 812 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 440 069 | 389 802 | 386 703 | 78 277 | 6 105 | 49 812 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 55 243 | 15 670 | 16 946 | 1 331 019 | −55 640 | −64 140 |
| Summa eget kapital | 92 399 | 108 069 | 125 015 | 1 456 034 | 1 100 395 | 1 036 255 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 712 449 | 681 758 | 778 886 | 738 573 | 114 609 | 201 601 |
| Rörelseresultat | 89 927 | 19 761 | 22 755 | −55 417 | −55 753 | 24 423 |
| EBITDA | — | — | — | −51 539 | −49 105 | 31 071 |
| Resultat före skatt | 68 804 | 19 761 | 22 553 | 1 331 019 | −55 640 | −64 140 |
| Årets resultat | 55 243 | 15 670 | 16 946 | 1 331 019 | −55 640 | −64 140 |
| Personalkostnader | 398 247 | 516 244 | 587 833 | 551 263 | 81 259 | 46 036 |
| Avskrivningar | — | — | — | 3 878 | 6 648 | 6 648 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 1 | — | 1 | 1 | — | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | 0 | 400 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Krusab AB
Översikt
Krusab AB (org.nr 559198-3092) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Nyköping. Bransch enligt SCB: teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknik (SNI 71124).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 201 601 kr, vilket är 75,9 % mer än året innan (114 609 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 22,3 % per år. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 64 140 kr. Företaget har gått med vinst under 4 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 201 601 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 086 067 kr och det egna kapitalet 1 036 255 kr (soliditet 95,4 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 400 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.