Bunkeflo Takentreprenad ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 1 500 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 744 248 | 2 166 252 | 4 985 271 | 4 817 978 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | 14 205 | 126 971 |
| Summa tillgångar | 1 744 248 | 2 166 252 | 4 999 476 | 4 944 949 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 1 477 734 | 1 929 530 | 3 184 591 | 3 277 518 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — |
| Summa skulder | 1 477 734 | 1 929 530 | 3 184 591 | 3 277 518 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 216 498 | 170 208 | 1 715 996 | 1 567 546 |
| Summa eget kapital | 266 514 | 236 722 | 1 814 885 | 1 667 431 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 9 527 000 | 12 193 000 | 21 955 000 | 20 779 000 |
| Rörelseresultat | 286 339 | 228 653 | 2 163 810 | 2 012 327 |
| EBITDA | — | — | 2 168 544 | 2 017 061 |
| Resultat före skatt | 283 975 | 224 695 | 2 173 625 | 1 999 764 |
| Årets resultat | 216 498 | 170 208 | 1 715 996 | 1 567 546 |
| Personalkostnader | 3 333 975 | 4 307 457 | 5 792 431 | 6 826 730 |
| Avskrivningar | — | — | 4 734 | 4 734 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 7 | 7 | 8 | 10 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 1 500 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Bunkeflo Takentreprenad AB
Översikt
Bunkeflo Takentreprenad AB (org.nr 559198-0445) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Arlöv. Bransch enligt SCB: byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 20 779 000 kr, vilket är 5,4 % mindre än året innan (21 955 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 29,7 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 1 567 546 kr (7,5 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 10 (året innan: 8). Nettoomsättningen per anställd var 2 077 900 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 4 944 949 kr och det egna kapitalet 1 667 431 kr (soliditet 33,7 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 1 500 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.