Trädvallen Fastighets ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2022/23Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2023
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | |
|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||
| Summa omsättningstillgångar | 3 418 248 | 2 735 852 | 2 789 868 |
| Summa anläggningstillgångar | 3 798 596 | 4 117 592 | 4 036 808 |
| Summa tillgångar | 7 216 844 | 6 853 444 | 6 826 676 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||
| Kortfristiga skulder | 346 454 | 319 572 | 299 396 |
| Långfristiga skulder | 6 222 920 | 6 095 840 | 5 968 760 |
| Summa skulder | 6 717 374 | 6 588 412 | 6 447 532 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 213 628 | 65 562 | 114 112 |
| Summa eget kapital | 499 470 | 265 032 | 379 144 |
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 833 000 | 825 000 | 884 000 |
| Rörelseresultat | 473 447 | 215 581 | 427 528 |
| EBITDA | 535 960 | 290 069 | 508 312 |
| Resultat före skatt | 271 883 | 83 193 | 142 799 |
| Årets resultat | 213 628 | 65 562 | 114 112 |
| Personalkostnader | — | — | — |
| Avskrivningar | 62 513 | 74 488 | 80 784 |
| Övriga nyckeltal | |||
| Anställda | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Trädvallen Fastighets AB
Översikt
Trädvallen Fastighets AB (org.nr 559197-2350) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Hestra. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2023 var 884 000 kr, vilket är 7,2 % mer än året innan (825 000 kr). Från 2021 till 2023 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 3,0 % per år. Årets resultat 2023 var en vinst på 114 112 kr (12,9 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 3 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2023 var balansomslutningen 6 826 676 kr och det egna kapitalet 379 144 kr (soliditet 5,6 %).
Värt att notera
Den senaste digitalt inlämnade årsredovisningen avser 2023.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.