Stenhus Skövde Traktorn 1:1 ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 580 257 | 2 894 537 | 821 404 | 573 316 |
| Summa anläggningstillgångar | 40 480 426 | 39 574 796 | 38 678 255 | 37 685 121 |
| Summa tillgångar | 42 060 683 | 42 469 333 | 39 499 659 | 38 258 437 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 629 720 | 7 104 958 | 4 224 979 | 2 023 340 |
| Långfristiga skulder | 24 931 166 | 18 125 000 | 17 225 000 | 16 400 000 |
| Summa skulder | 25 634 890 | 25 303 962 | 21 523 983 | 18 497 344 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 927 368 | 739 578 | 810 305 | 1 785 417 |
| Summa eget kapital | 16 425 793 | 17 165 371 | 17 975 676 | 19 761 093 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 4 658 000 | 4 377 000 | 4 921 000 | 5 378 000 |
| Rörelseresultat | 2 496 459 | 2 254 559 | 2 278 466 | 3 026 758 |
| EBITDA | 3 208 497 | 3 323 844 | 3 351 432 | 4 105 014 |
| Resultat före skatt | 1 076 334 | 998 811 | 1 072 830 | 2 155 538 |
| Årets resultat | 927 368 | 739 578 | 810 305 | 1 785 417 |
| Personalkostnader | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 712 038 | 1 069 285 | 1 072 966 | 1 078 256 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Stenhus Skövde Traktorn 1:1 AB
Översikt
Stenhus Skövde Traktorn 1:1 AB (org.nr 559196-5487) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: övrig förvaltning av egna eller arrenderade fastigheter (SNI 68209).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 5 378 000 kr, vilket är 9,3 % mer än året innan (4 921 000 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 4,9 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 1 785 417 kr (33,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 38 258 437 kr och det egna kapitalet 19 761 093 kr (soliditet 51,7 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 5 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.