MRI Management i Norr ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2023Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2023
| 2019 | 2020 | 2022 | 2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 634 095 | 291 664 | 373 375 | 206 520 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 634 095 | 291 664 | 373 375 | 206 520 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 570 031 | 220 981 | 295 945 | 124 800 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — |
| Summa skulder | 570 031 | 220 981 | 295 945 | 124 800 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 14 064 | 6 619 | −119 319 | 4 290 |
| Summa eget kapital | 64 064 | 70 683 | 77 430 | 81 720 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 944 908 | 954 447 | 854 461 | 99 000 |
| Rörelseresultat | 21 347 | 11 353 | −119 319 | 4 290 |
| Resultat före skatt | 19 643 | 11 353 | −119 319 | 4 290 |
| Årets resultat | 14 064 | 6 619 | −119 319 | 4 290 |
| Personalkostnader | 704 408 | 925 816 | 752 640 | 5 694 |
| Avskrivningar | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: MRI Management i Norr AB
Översikt
MRI Management i Norr AB (org.nr 559196-3292) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Hortlax. Bransch enligt SCB: konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2023 var 99 000 kr, vilket är 88,4 % mindre än året innan (854 461 kr). Från 2019 till 2023 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 52,9 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2023). Årets resultat 2023 var en vinst på 4 290 kr (4,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2023: 1. Nettoomsättningen per anställd var 99 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2023 var balansomslutningen 206 520 kr och det egna kapitalet 81 720 kr (soliditet 39,6 %).
Värt att notera
Den senaste digitalt inlämnade årsredovisningen avser 2023.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.