ML Magazines ABAktiv

559196-0462AktiebolagRegistrerat 2019VAXHOLM

Finansiell översikt

140 945 kr+45,1%
Omsättning 2025
+8,0%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2020/21–2025
0100 tusen200 tusen300 tusen2020/212022202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
0100 tusen200 tusen300 tusen2020/212022202320242025

Utdelning

från årsredovisningen
2025

Ingen utdelning föreslogs.

Historik
20250 kr
20240 kr
20230 kr
202230 000 kr
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
2020/212022202320242025
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar94 902217 814202 661144 982144 737
Summa anläggningstillgångar—————
Summa tillgångar94 902217 814202 661144 982144 737
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder11 84938 07223 22930 58717 827
Långfristiga skulder—————
Summa skulder11 84984 77586 25935 35222 592
Aktiekapital50 00050 00050 00050 00050 000
Balanserat resultat—————
Årets resultat (eget kapital)27 820−15 80613 363−6 77212 515
Summa eget kapital83 053133 039116 402109 630122 145
Resultaträkning
Nettoomsättning103 585272 578219 67797 104140 945
Rörelseresultat35 575−9 53238 455−66 84822 711
Resultat före skatt35 575−9 41423 452−6 77223 053
Årets resultat27 820−15 80613 363−6 77212 515
Personalkostnader017 66324 2222 9434 764
Avskrivningar—————
Övriga nyckeltal
Anställda—————
Föreslagen utdelning—30 000000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: ML Magazines AB

Översikt

ML Magazines AB (org.nr 559196-0462) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Vaxholm. Bransch enligt SCB: reklambyråverksamhet (SNI 73111).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 140 945 kr, vilket är 45,1 % mer än året innan (97 104 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 8,0 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 12 515 kr (8,9 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 5 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 144 737 kr och det egna kapitalet 122 145 kr (soliditet 84,4 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.