Bricklayer Holding ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 690 000 | 1 297 041 | 1 276 221 | 1 348 014 | 567 949 | 293 044 | 310 626 |
| Summa anläggningstillgångar | 50 000 | 200 000 | 200 000 | 200 000 | 233 000 | 247 850 | 220 000 |
| Summa tillgångar | 740 000 | 1 497 041 | 1 476 221 | 1 548 014 | 800 949 | 540 894 | 530 626 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 690 000 | 1 067 471 | 762 806 | 628 242 | 99 882 | 30 509 | 55 686 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 690 000 | 1 230 471 | 1 009 806 | 875 242 | 236 882 | 167 509 | 139 686 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 0 | 216 570 | 199 845 | 206 357 | 86 295 | 13 318 | 17 555 |
| Summa eget kapital | 50 000 | 266 570 | 466 415 | 672 772 | 564 067 | 373 385 | 390 940 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 0 | 1 284 600 | 450 001 | 318 500 | 785 | 16 353 | 0 |
| Rörelseresultat | 0 | 676 593 | 338 477 | 302 473 | −116 483 | 13 647 | −17 588 |
| Resultat före skatt | 0 | 321 410 | 254 477 | 260 551 | 87 596 | 18 381 | 27 700 |
| Årets resultat | 0 | 216 570 | 199 845 | 206 357 | 86 295 | 13 318 | 17 555 |
| Personalkostnader | 0 | 607 044 | 137 112 | 102 329 | 8 947 | −9 000 | 0 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | 0 | 2 | 2 | — | 2 | 2 | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Bricklayer Holding AB
Översikt
Bricklayer Holding AB (org.nr 559195-8367) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Järfälla. Bransch enligt SCB: verksamheter som utövas av huvudkontor (SNI 70100).
Ekonomi
Räkenskapsåret 2025 hade företaget ingen nettoomsättning. Årets resultat 2025 var en vinst på 17 555 kr. Företaget har gått med vinst under 6 av 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2024: 2. Nettoomsättningen per anställd var 8 177 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 530 626 kr och det egna kapitalet 390 940 kr (soliditet 73,7 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.