Drag Racing Europe ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 43 320 | 43 320 | 42 968 | 221 013 | 698 708 | 417 788 | 631 366 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 43 320 | 43 320 | 42 968 | 221 013 | 698 708 | 417 788 | 631 366 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | — | — | 1 000 | 44 061 | 256 988 | 21 750 | 100 751 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 0 | 0 | 1 000 | 44 061 | 335 715 | 50 477 | 170 061 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −6 680 | 0 | −1 352 | 134 984 | 186 041 | 4 319 | 93 994 |
| Summa eget kapital | 43 320 | 43 320 | 41 968 | 176 952 | 362 993 | 367 311 | 461 305 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 398 678 | 405 882 | 466 777 | 631 650 |
| Rörelseresultat | −6 680 | 0 | −1 352 | 167 919 | 314 284 | −34 993 | 161 031 |
| Resultat före skatt | −6 680 | 0 | −1 352 | 167 919 | 234 694 | 8 107 | 119 072 |
| Årets resultat | −6 680 | 0 | −1 352 | 134 984 | 186 041 | 4 319 | 93 994 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | — | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Drag Racing Europe AB
Översikt
Drag Racing Europe AB (org.nr 559195-7526) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Kungsängen.
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 631 650 kr, vilket är 35,3 % mer än året innan (466 777 kr). Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 93 994 kr (14,9 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 7 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2025. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 631 366 kr och det egna kapitalet 461 305 kr (soliditet 73,1 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-26. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.