Autorefresh Malmö ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 50 000 | 56 224 | 82 283 | 4 678 | 4 543 | 240 534 | 61 410 |
| Summa anläggningstillgångar | — | 7 200 | 5 400 | 3 600 | 1 800 | 0 | 0 |
| Summa tillgångar | 50 000 | 63 424 | 87 683 | 8 278 | 6 343 | 240 534 | 61 410 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 15 500 | 16 753 | 33 041 | 30 584 | 80 505 | 423 381 | 6 253 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 15 500 | 16 753 | 33 041 | 30 584 | 80 505 | 423 381 | 6 253 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −15 500 | 12 171 | 7 971 | −76 948 | −51 856 | −108 685 | 238 005 |
| Summa eget kapital | 34 500 | 46 671 | 54 642 | −22 306 | −74 162 | −182 847 | 55 157 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | — | 76 000 | 137 000 | 19 000 | 0 | 192 000 | 769 000 |
| Rörelseresultat | −15 500 | 12 624 | 10 092 | −76 935 | −51 839 | −108 688 | 238 185 |
| EBITDA | — | 14 424 | 11 892 | −75 135 | −50 039 | −106 888 | 238 185 |
| Resultat före skatt | −15 500 | 12 624 | 10 049 | −76 948 | −51 856 | −108 685 | 238 153 |
| Årets resultat | −15 500 | 12 171 | 7 971 | −76 948 | −51 856 | −108 685 | 238 005 |
| Personalkostnader | — | 416 | 2 888 | 0 | — | — | — |
| Avskrivningar | — | 1 800 | 1 800 | 1 800 | 1 800 | 1 800 | 0 |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | — | 1 | 1 | 1 | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Autorefresh Malmö AB
Översikt
Autorefresh Malmö AB (org.nr 559195-7005) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Malmö. Bransch enligt SCB: arbetsförmedling och rekrytering (SNI 78100).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 769 000 kr, vilket är 301 % mer än året innan (192 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 58,9 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 238 005 kr (30,9 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2022: 1. Nettoomsättningen per anställd var 19 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 61 410 kr och det egna kapitalet 55 157 kr (soliditet 89,8 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.