Nordic58 Nutrition & Equipment ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 5 980 | 114 558 | 100 396 | 89 942 | 69 490 | 57 080 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 5 980 | 114 558 | 100 396 | 89 942 | 69 490 | 57 080 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 79 803 | 130 783 | 148 741 | 185 176 | 173 367 | 190 350 |
| Långfristiga skulder | 29 833 | 28 437 | 29 918 | 29 816 | 30 275 | 29 507 |
| Summa skulder | 109 636 | 159 220 | 178 659 | 214 992 | 203 642 | 219 857 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −153 656 | 58 994 | −33 601 | −46 788 | −9 102 | −28 626 |
| Summa eget kapital | −103 656 | −44 662 | −78 263 | −125 050 | −134 152 | −162 777 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 43 000 | 45 000 | 21 000 | 26 000 | 30 121 | 3 000 |
| Rörelseresultat | −152 271 | 60 926 | −32 072 | −44 951 | −6 639 | −26 538 |
| Resultat före skatt | −153 656 | 58 994 | −33 601 | −46 788 | −9 102 | −28 626 |
| Årets resultat | −153 656 | 58 994 | −33 601 | −46 788 | −9 102 | −28 626 |
| Personalkostnader | 99 582 | 13 418 | 0 | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 1 | 0 | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Nordic58 Nutrition & Equipment AB
Översikt
Nordic58 Nutrition & Equipment AB (org.nr 559195-6783) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Svanesund.
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 3 000 kr, vilket är 90,0 % mindre än året innan (30 121 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 41,3 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 28 626 kr. Företaget har gått med vinst under 1 av 6 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2021.
Värt att notera
Det egna kapitalet var negativt vid utgången av räkenskapsåret 2025 (−162 777 kr). Det egna kapitalet understiger hälften av aktiekapitalet (50 000 kr); enligt aktiebolagslagen kan styrelsen då behöva upprätta en kontrollbalansräkning.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.