NL Måleriet i Mälardalen ABAktiv

559195-6239AktiebolagRegistrerat 2019VÄSTERÅS

Finansiell översikt

15 103 672 kr+26,8%
Omsättning 2024/25
+17,8%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2020/21–2024/25
05 mn10 mn15 mn20 mn2020/212021/222022/232023/242024/25

Nyckeltal

2024/25
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
05 mn10 mn2020/212021/222022/232023/242024/25

Utdelning

föreslagen
2024/25

Föreslagen utdelning 2 700 000 kr.

Historik
2024/252 700 000 kr
2023/242 000 000 kr

Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).

Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
2020/212021/222022/232023/242024/25
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar3 583 6604 343 4073 879 0053 948 2447 392 765
Summa anläggningstillgångar520 0001 000 0001 480 0001 960 000685 909
Summa tillgångar4 103 6605 343 4075 359 0055 908 2448 078 674
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder2 438 0313 451 4333 570 8552 186 8602 852 239
Långfristiga skulder————483 900
Summa skulder3 128 0314 141 4334 010 8552 626 8603 938 263
Aktiekapital50 00050 00050 00050 00050 000
Balanserat resultat—————
Årets resultat (eget kapital)782 595226 345146 1761 933 2342 859 027
Summa eget kapital975 6291 201 9741 348 1503 281 3844 140 411
Resultaträkning
Nettoomsättning7 851 3989 914 80310 116 59011 909 26415 103 672
Rörelseresultat1 831 0542 319 2751 978 1492 510 9752 941 303
EBITDA————3 003 658
Resultat före skatt1 026 394317 802229 0162 485 9733 460 054
Årets resultat782 595226 345146 1761 933 2342 859 027
Personalkostnader4 152 7784 424 6115 182 7616 041 8346 947 689
Avskrivningar————62 355
Övriga nyckeltal
Anställda678910
Föreslagen utdelning———2 000 0002 700 000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: NL Måleriet i Mälardalen AB

Översikt

NL Måleriet i Mälardalen AB (org.nr 559195-6239) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Västerås. Bransch enligt SCB: måleriarbeten (SNI 43341).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 15 103 672 kr, vilket är 26,8 % mer än året innan (11 909 264 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 17,8 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 2 859 027 kr (18,9 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 10 (året innan: 9). Nettoomsättningen per anställd var 1 510 367 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 8 078 674 kr och det egna kapitalet 4 140 411 kr (soliditet 51,3 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 2 700 000 kr.

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.

Liknande företag