Vi 3 Målar Sverige ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 500 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 478 950 | 621 774 | 548 453 | 1 355 833 | 1 184 650 | 1 847 975 | 2 206 768 |
| Summa anläggningstillgångar | 40 000 | 141 291 | 1 960 670 | 1 989 325 | 2 069 400 | 121 048 | 435 732 |
| Summa tillgångar | 518 950 | 763 065 | 2 509 123 | 3 345 158 | 3 254 050 | 1 969 023 | 2 642 500 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 307 906 | 453 696 | 1 147 700 | 1 391 252 | 1 757 457 | 1 187 407 | 1 545 028 |
| Långfristiga skulder | — | — | 890 000 | 820 631 | 654 236 | −47 104 | 340 762 |
| Summa skulder | 307 906 | 453 696 | 2 086 450 | 2 477 549 | 2 528 609 | 1 319 719 | 1 885 790 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 161 044 | 98 325 | 113 304 | 444 936 | 7 832 | 73 863 | 607 407 |
| Summa eget kapital | 211 044 | 309 369 | 422 673 | 867 609 | 725 441 | 649 304 | 756 710 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 3 752 033 | 5 689 793 | 6 857 252 | 10 526 596 | 9 909 507 | 11 483 528 | 14 481 205 |
| Rörelseresultat | 207 432 | 126 860 | 199 272 | 859 973 | −58 594 | 237 735 | 704 388 |
| EBITDA | 227 432 | 149 004 | 224 893 | 899 163 | 412 | 255 161 | 793 523 |
| Resultat före skatt | 207 420 | 126 787 | 143 430 | 578 988 | 24 000 | 112 560 | 788 577 |
| Årets resultat | 161 044 | 98 325 | 113 304 | 444 936 | 7 832 | 73 863 | 607 407 |
| Personalkostnader | 1 478 417 | 2 001 795 | 1 932 997 | 3 888 904 | 4 234 948 | 3 495 537 | 3 707 844 |
| Avskrivningar | 20 000 | 22 144 | 25 621 | 39 190 | 59 006 | 17 426 | 89 135 |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | 2 | 3 | 3 | 7 | 8 | — | 5 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 150 000 | 150 000 | 500 000 | 500 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Vi 3 Målar Sverige AB
Översikt
Vi 3 Målar Sverige AB (org.nr 559194-9960) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Uttran. Bransch enligt SCB: måleriarbeten (SNI 43341).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 14 481 205 kr, vilket är 26,1 % mer än året innan (11 483 528 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 25,2 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 607 407 kr (4,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 5. Nettoomsättningen per anställd var 2 896 241 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 2 642 500 kr och det egna kapitalet 756 710 kr (soliditet 28,6 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 500 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.