Donefix Hyr&Bygg ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
föreslagenIngen utdelning föreslogs.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 344 953 | 251 308 | 244 628 | 244 408 | 781 272 | 1 072 249 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | 465 911 | 861 475 |
| Summa tillgångar | 344 953 | 251 308 | 244 628 | 244 408 | 1 247 183 | 1 933 724 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 290 000 | 200 000 | 200 000 | 205 875 | 646 193 | 1 251 356 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | 209 625 |
| Summa skulder | 290 000 | 200 000 | 200 000 | 205 875 | 646 193 | 1 460 981 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −88 908 | −143 645 | −6 680 | −6 095 | 562 457 | 11 753 |
| Summa eget kapital | 54 953 | 51 308 | 44 628 | 38 533 | 600 990 | 472 743 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 5 490 | 1 934 | 10 000 | 0 | 4 744 860 | 5 459 907 |
| Rörelseresultat | −88 908 | −143 645 | −6 682 | −6 109 | 641 074 | 23 010 |
| EBITDA | — | — | — | — | 713 443 | 139 487 |
| Resultat före skatt | −88 908 | −143 645 | −6 680 | −6 095 | 642 572 | 15 590 |
| Årets resultat | −88 908 | −143 645 | −6 680 | −6 095 | 562 457 | 11 753 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | 75 731 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | 72 369 | 116 477 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | 140 000 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Donefix Hyr&Bygg AB
Översikt
Donefix Hyr&Bygg AB (org.nr 559194-1884) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Kågeröd. Bransch enligt SCB: byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 5 459 907 kr, vilket är 15,1 % mer än året innan (4 744 860 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 298 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 11 753 kr (0,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 2 av 6 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 933 724 kr och det egna kapitalet 472 743 kr (soliditet 24,4 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.