Ganancia förvaltning ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 425 184 | 251 971 | 225 998 | 179 202 | 204 557 | 463 729 | 753 266 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 425 184 | 251 971 | 225 998 | 179 202 | 204 557 | 463 729 | 753 266 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 232 569 | 44 802 | 17 839 | 5 835 | 18 510 | 44 806 | 159 509 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 276 548 | 88 781 | 61 818 | 14 814 | 27 489 | 77 785 | 237 509 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 98 636 | 14 554 | 990 | 208 | 12 679 | 208 876 | 129 813 |
| Summa eget kapital | 148 636 | 163 190 | 164 180 | 164 388 | 177 068 | 385 944 | 515 757 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 1 450 | 57 518 | 48 429 | 14 677 | 56 652 | 112 922 | 276 300 |
| Rörelseresultat | 170 852 | 18 897 | 1 915 | −34 265 | 16 020 | 98 236 | 208 890 |
| Resultat före skatt | 126 869 | 18 643 | 1 379 | 692 | 16 014 | 224 216 | 163 776 |
| Årets resultat | 98 636 | 14 554 | 990 | 208 | 12 679 | 208 876 | 129 813 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Ganancia förvaltning AB
Översikt
Ganancia förvaltning AB (org.nr 559194-1272) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Stocksund. Bransch enligt SCB: konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 276 300 kr, vilket är 145 % mer än året innan (112 922 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 140 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 129 813 kr (47,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 7 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 753 266 kr och det egna kapitalet 515 757 kr (soliditet 68,5 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.