Geylani kebabhuset ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2024
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 210 309 | 348 818 | 237 519 | 430 825 | 538 352 |
| Summa anläggningstillgångar | 414 461 | 362 654 | 310 847 | 514 095 | 492 702 |
| Summa tillgångar | 624 770 | 711 472 | 548 366 | 944 920 | 1 031 054 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 741 333 | 641 969 | 501 103 | 662 060 | 587 073 |
| Långfristiga skulder | 262 994 | 0 | — | — | — |
| Summa skulder | 1 004 327 | 641 969 | 501 103 | 662 060 | 587 073 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −628 090 | −350 940 | −312 240 | 235 597 | 161 121 |
| Summa eget kapital | −379 557 | 69 503 | 47 263 | 282 860 | 443 981 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 5 658 760 | 6 875 314 | 6 627 591 | 7 511 234 | 7 131 597 |
| Rörelseresultat | −619 653 | −345 750 | −311 148 | 249 401 | 179 350 |
| EBITDA | −567 846 | −293 943 | −259 341 | 356 009 | 311 743 |
| Resultat före skatt | −628 090 | −350 940 | −312 240 | 235 597 | 161 121 |
| Årets resultat | −628 090 | −350 940 | −312 240 | 235 597 | 161 121 |
| Personalkostnader | 2 565 803 | 2 662 532 | 3 008 333 | 2 818 227 | 2 754 999 |
| Avskrivningar | 51 807 | 51 807 | 51 807 | 106 608 | 132 393 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 |
| Föreslagen utdelning | — | — | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Geylani kebabhuset AB
Översikt
Geylani kebabhuset AB (org.nr 559193-5746) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Norsborg. Bransch enligt SCB: restaurangverksamhet (SNI 56110).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 7 131 597 kr, vilket är 5,1 % mindre än året innan (7 511 234 kr). Från 2020 till 2024 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 6,0 % per år. Årets resultat 2024 var en vinst på 161 121 kr (2,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 2 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2024: 5. Nettoomsättningen per anställd var 1 426 319 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 1 031 054 kr och det egna kapitalet 443 981 kr (soliditet 43,1 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.