Fastighets AB SödervaktenAktiv

559193-0705AktiebolagRegistrerat 2019STOCKHOLM

Finansiell översikt

45 829 000 kr+21,2%
Omsättning 2024
+15,1%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2021–2024
020 mn40 mn60 mn2021202220232024

Nyckeltal

2024
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
0500 mn1 mdr2021202220232024
Sammanställning av årsredovisningar2021–2024
2021202220232024
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar188 639 369176 029 174343 924 746369 637 235
Summa anläggningstillgångar517 545 478517 788 756506 895 262513 964 220
Summa tillgångar706 184 847693 817 930850 820 008883 601 455
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder69 976 99560 296 59729 533 78320 701 068
Långfristiga skulder635 825 000627 775 000813 400 000813 400 000
Summa skulder706 015 716692 330 397847 203 513858 366 447
Aktiekapital50 00050 00050 00050 000
Balanserat resultat————
Årets resultat (eget kapital)−3 705 081−4 681 598−27 871 03821 618 513
Summa eget kapital169 1311 487 5333 616 49525 235 008
Resultaträkning
Nettoomsättning30 022 00031 411 00037 804 00045 829 000
Rörelseresultat1 537 76024 759 73710 043 40630 401 177
EBITDA12 235 06635 506 27519 460 32841 225 983
Resultat före skatt−2 247 969−2 186 794−26 200 06333 969 070
Årets resultat−3 705 081−4 681 598−27 871 03821 618 513
Personalkostnader————
Avskrivningar10 697 30610 746 5389 416 92210 824 806
Övriga nyckeltal
Anställda————
Föreslagen utdelning————

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: Fastighets AB Södervakten

Översikt

Fastighets AB Södervakten (org.nr 559193-0705) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 45 829 000 kr, vilket är 21,2 % mer än året innan (37 804 000 kr). Från 2021 till 2024 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 15,1 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2024). Årets resultat 2024 var en vinst på 21 618 513 kr (47,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 1 av 4 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 883 601 455 kr och det egna kapitalet 25 235 008 kr (soliditet 2,9 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.

Liknande företag