Mats Jogbäck ABAktiv

559193-0507AktiebolagRegistrerat 2019TAVELSJÖ

Finansiell översikt

1 782 000 kr+14,2%
Omsättning 2025/26
+4,9%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2019/20–2025/26
0500 tusen1 mn1,5 mn2 mn2019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26

Nyckeltal

2025/26
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
01 mn2 mn2019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26

Utdelning

från årsredovisningen
2025/26

Föreslagen utdelning 330 000 kr.

Historik
2025/26330 000 kr
2024/25325 000 kr
2023/24322 000 kr
2022/23289 000 kr
2021/22279 000 kr
2020/21274 000 kr
2019/20177 000 kr
Sammanställning av årsredovisningar2020–2026
2021/222022/232023/242024/252025/26
Nettoomsättning1 364 0001 383 0001 382 0001 561 0001 782 000
Årets resultat297 153314 434244 179497 154635 298
Balanserat resultat—————
Summa tillgångar1 012 9151 211 8901 273 6731 559 8511 726 148
Summa skulder480 931644 471751 075862 099718 098
Summa eget kapital531 984567 419522 598697 7521 008 050
Anställda11111
Föreslagen utdelning279 000289 000322 000325 000330 000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Offentliga upphandlingar

1 vunnen upphandling

Kontrakt tilldelade företaget enligt EU:s annonsdatabas TED, sedan 2024-12-11.

UpphandlingUpphandlande organisationBeloppPublicerad
Resurskonsulter it · 42 leverantörerStatens institutionsstyrelse2024-12-11

Källa: TED (Tenders Electronic Daily), EU:s publikationsbyrå. Endast upphandlingar över EU:s tröskelvärden publiceras i TED. Belopp visas när företaget är ensam leverantör.

Liknande företag

Samma bransch i TAVELSJÖ

Sammanfattning: Mats Jogbäck AB

Översikt

Mats Jogbäck AB (org.nr 559193-0507) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Tavelsjö. Bransch enligt SCB: datakonsultverksamhet (SNI 62201).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 1 782 000 kr, vilket är 14,2 % mer än året innan (1 561 000 kr). Från 2020 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 4,9 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 635 298 kr (35,7 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 782 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 1 726 148 kr och det egna kapitalet 1 008 050 kr (soliditet 58,4 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 330 000 kr.

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.