GHC Holding ABAktiv

559192-9541AktiebolagRegistrerat 2019TUMBA

Finansiell översikt

21 648 kr+2,3%
Omsättning 2025/26
010 tusen20 tusen30 tusen2019/202020/212023/242024/252025/26

Nyckeltal

2025/26
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
01 mn2 mn3 mn2019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26
Sammanställning av årsredovisningar2020–2026
2019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar70 00059 07352 8731 539 4791 537 2482 088 4592 162 494
Summa anläggningstillgångar1 455 0001 455 0001 455 000737 402737 402216 068144 941
Summa tillgångar1 525 0001 514 0731 507 8732 276 8812 274 6502 304 5272 307 435
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder———12 1715 288983
Långfristiga skulder25 00025 00025 00025 00023 43823 43823 438
Summa skulder25 00025 00025 00025 00125 60928 72624 421
Aktiekapital50 00050 00050 00050 00050 00050 00050 000
Balanserat resultat———————
Årets resultat (eget kapital)1 450 000−10 927−6 2001 309 007−2 84026 7607 214
Summa eget kapital1 500 0001 489 0731 482 8732 251 8802 249 0412 275 8012 283 014
Resultaträkning
Nettoomsättning00——22 31121 15821 648
Rörelseresultat0−10 927−6 200−10 661−2 840−2 7844 160
Resultat före skatt1 450 000−10 927−6 2001 309 007−2 84026 7608 196
Årets resultat1 450 000−10 927−6 2001 309 007−2 84026 7607 214
Personalkostnader———————
Avskrivningar———————
Övriga nyckeltal
Anställda———————
Föreslagen utdelning———0000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: GHC Holding AB

Översikt

GHC Holding AB (org.nr 559192-9541) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Tumba. Bransch enligt SCB: detaljhandel via internet eller postorder med brett sortiment (SNI 47123).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 21 648 kr, vilket är 2,3 % mer än året innan (21 158 kr). Årets resultat 2026 var en vinst på 7 214 kr (33,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 7 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 2 307 435 kr och det egna kapitalet 2 283 014 kr (soliditet 98,9 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.