Expert Fastigheter Motala ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 111 338 | 259 090 | 609 416 | 145 274 | 92 288 | 178 976 | 470 759 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 111 338 | 259 090 | 609 416 | 145 274 | 92 288 | 178 976 | 470 759 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 37 385 | 215 630 | 449 532 | 32 706 | 4 051 | 6 279 | 85 366 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 37 385 | 215 630 | 449 532 | 32 706 | 4 051 | 6 279 | 150 494 |
| Aktiekapital | 51 480 | 51 480 | 51 480 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 22 473 | −30 493 | 116 424 | 19 591 | −24 331 | 84 460 | 147 567 |
| Summa eget kapital | 73 953 | 43 460 | 159 884 | 112 568 | 88 237 | 172 697 | 320 265 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 354 838 | 769 883 | 627 693 | 210 000 | 33 000 | 296 000 | 509 000 |
| Rörelseresultat | 28 589 | −30 493 | 149 276 | 31 231 | −24 159 | 112 906 | 252 947 |
| Resultat före skatt | 28 589 | −30 493 | 149 276 | 29 590 | −24 331 | 113 353 | 187 815 |
| Årets resultat | 22 473 | −30 493 | 116 424 | 19 591 | −24 331 | 84 460 | 147 567 |
| Personalkostnader | 86 429 | 281 570 | 242 164 | 31 982 | 0 | 56 040 | 0 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | 5 | 5 | 4 | 2 | 2 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Expert Fastigheter Motala AB
Översikt
Expert Fastigheter Motala AB (org.nr 559192-9038) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Motala. Bransch enligt SCB: byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 509 000 kr, vilket är 72,0 % mer än året innan (296 000 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 6,2 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 147 567 kr (29,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 5 av 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 509 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 470 759 kr och det egna kapitalet 320 265 kr (soliditet 68,0 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.