Pallas Invest ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 550 430 | 12 706 | 7 526 | 7 530 | 7 624 | 7 732 | 125 715 |
| Summa anläggningstillgångar | 2 382 867 | 4 106 295 | 5 031 602 | 5 506 602 | 6 056 258 | 5 772 258 | 4 192 268 |
| Summa tillgångar | 2 933 297 | 4 119 001 | 5 039 128 | 5 514 132 | 6 063 882 | 5 779 990 | 4 317 983 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 44 844 | 43 750 | 10 000 | 10 132 | 10 000 | 10 130 | 113 019 |
| Långfristiga skulder | 2 850 000 | 4 020 000 | 4 957 885 | 5 411 971 | 5 934 936 | 5 714 161 | 4 153 750 |
| Summa skulder | 2 894 844 | 4 063 750 | 4 967 885 | 5 422 103 | 5 944 936 | 5 724 291 | 4 266 769 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −161 547 | −43 202 | −44 008 | −69 214 | −93 083 | −363 248 | −1 594 485 |
| Summa eget kapital | 38 453 | 55 251 | 71 243 | 92 029 | 118 946 | 55 699 | 51 214 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −127 784 | −64 648 | −31 170 | −29 249 | −25 935 | −21 727 | −12 735 |
| Resultat före skatt | −161 547 | −43 201 | −44 008 | −69 214 | −93 083 | −363 248 | −1 594 485 |
| Årets resultat | −161 547 | −43 202 | −44 008 | −69 214 | −93 083 | −363 248 | −1 594 485 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Pallas Invest AB
Översikt
Pallas Invest AB (org.nr 559192-5994) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Borås. Bransch enligt SCB: holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner (SNI 64212).
Ekonomi
Räkenskapsåret 2025 hade företaget ingen nettoomsättning. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 1 594 485 kr. Företaget har gått med förlust under alla 7 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 4 317 983 kr och det egna kapitalet 51 214 kr (soliditet 1,2 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.