Aros Traversservice ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 31 789 | 84 141 | 208 656 | 288 172 | 330 172 | 387 975 | 470 931 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 31 789 | 84 141 | 208 656 | 288 172 | 330 172 | 387 975 | 470 931 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | — | 51 314 | 121 599 | 192 648 | 242 944 | 308 793 | 386 039 |
| Långfristiga skulder | 30 000 | 10 000 | 0 | 0 | — | — | — |
| Summa skulder | 30 000 | 61 314 | 121 599 | 192 648 | 242 944 | 308 793 | 386 039 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −48 211 | 21 039 | 64 230 | 8 466 | −8 295 | −8 046 | 5 710 |
| Summa eget kapital | 1 789 | 22 827 | 87 057 | 95 524 | 87 228 | 79 182 | 84 892 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 22 615 | 266 137 | 427 994 | 438 140 | 423 427 | 411 186 | 488 505 |
| Rörelseresultat | −48 211 | 21 039 | 74 270 | 10 659 | −8 295 | −8 046 | 5 710 |
| Resultat före skatt | −48 211 | 21 039 | 74 270 | 10 659 | −8 295 | −8 046 | 5 710 |
| Årets resultat | −48 211 | 21 039 | 64 230 | 8 466 | −8 295 | −8 046 | 5 710 |
| Personalkostnader | — | 88 248 | 139 632 | 216 289 | 215 412 | 232 053 | 261 810 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 0 | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Aros Traversservice AB
Översikt
Aros Traversservice AB (org.nr 559192-0029) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Västerås.
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 488 505 kr, vilket är 18,8 % mer än året innan (411 186 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 66,9 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 5 710 kr (1,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 488 505 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 470 931 kr och det egna kapitalet 84 892 kr (soliditet 18,0 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.