Håkans Hembageri ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2020Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2020
| 2019 | 2020 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 644 888 | 948 393 |
| Summa anläggningstillgångar | 790 800 | 593 100 |
| Summa tillgångar | 1 435 688 | 1 541 493 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 611 263 | 777 077 |
| Långfristiga skulder | 758 330 | 577 373 |
| Summa skulder | 1 369 593 | 1 354 450 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 16 095 | 120 948 |
| Summa eget kapital | 66 095 | 187 043 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 5 132 345 | 6 273 495 |
| Rörelseresultat | 65 689 | 210 279 |
| EBITDA | 263 389 | 407 979 |
| Resultat före skatt | 20 477 | 160 292 |
| Årets resultat | 16 095 | 120 948 |
| Personalkostnader | 2 725 994 | 3 373 610 |
| Avskrivningar | 197 700 | 197 700 |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | — | 7 |
| Föreslagen utdelning | — | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Håkans Hembageri AB
Översikt
Håkans Hembageri AB (org.nr 559191-5557) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Hallstahammar. Bransch enligt SCB: tillverkning av mjukt matbröd och färska bakverk (SNI 10710).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2020 var 6 273 495 kr, vilket är 22,2 % mer än året innan (5 132 345 kr). Årets resultat 2020 var en vinst på 120 948 kr (1,9 % av nettoomsättningen). Antal anställda räkenskapsåret 2020: 7. Nettoomsättningen per anställd var 896 214 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2020 var balansomslutningen 1 541 493 kr och det egna kapitalet 187 043 kr (soliditet 12,1 %).
Värt att notera
Den senaste digitalt inlämnade årsredovisningen avser 2020.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-26. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.