Chettinad Restaurant ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2024
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 82 564 | 780 790 | 1 129 552 | 1 365 720 | 839 394 |
| Summa anläggningstillgångar | 954 000 | 821 500 | 345 000 | 138 157 | 611 235 |
| Summa tillgångar | 1 036 564 | 1 602 290 | 1 474 552 | 1 503 877 | 1 450 629 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 656 273 | 1 235 503 | 623 843 | 1 205 140 | 1 114 591 |
| Långfristiga skulder | 164 286 | 112 463 | 151 662 | 0 | 0 |
| Summa skulder | 820 559 | 1 347 966 | 775 505 | 1 205 140 | 1 114 591 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −336 734 | 38 319 | 444 723 | −400 310 | 37 301 |
| Summa eget kapital | 216 005 | 254 324 | 699 047 | 298 737 | 336 038 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 3 578 000 | 4 753 000 | 8 239 044 | 8 797 082 | 8 586 516 |
| Rörelseresultat | −312 748 | 47 754 | 649 019 | −354 650 | 61 476 |
| EBITDA | 5 252 | 180 254 | 1 152 519 | −24 161 | 159 817 |
| Resultat före skatt | −336 734 | 38 319 | 614 809 | −399 229 | 37 301 |
| Årets resultat | −336 734 | 38 319 | 444 723 | −400 310 | 37 301 |
| Personalkostnader | 1 554 483 | 1 988 857 | 2 297 460 | 3 650 849 | 2 986 895 |
| Avskrivningar | 318 000 | 132 500 | 503 500 | 330 489 | 98 341 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 7 | 5 | 39 | 10 | 8 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Chettinad Restaurant AB
Översikt
Chettinad Restaurant AB (org.nr 559191-1937) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: restaurangverksamhet (SNI 56110).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 8 586 516 kr, vilket är 2,4 % mindre än året innan (8 797 082 kr). Från 2020 till 2024 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 24,5 % per år. Årets resultat 2024 var en vinst på 37 301 kr (0,4 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2024: 8 (året innan: 10). Nettoomsättningen per anställd var 1 073 315 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 1 450 629 kr och det egna kapitalet 336 038 kr (soliditet 23,2 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.