Yesbridge ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 562 730 | 668 159 | 642 909 | 865 772 | 744 252 | 1 153 629 | 589 544 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — | — | 89 333 |
| Summa tillgångar | 562 730 | 668 159 | 642 909 | 865 772 | 744 252 | 1 153 629 | 678 877 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 448 111 | 498 505 | 209 321 | 354 250 | 315 822 | 521 325 | 450 383 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 448 111 | 498 505 | 209 321 | 354 250 | 315 822 | 521 325 | 450 384 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 64 619 | 55 035 | 263 934 | 77 934 | −83 092 | 203 874 | −403 811 |
| Summa eget kapital | 114 619 | 169 654 | 433 588 | 511 522 | 428 430 | 632 304 | 228 493 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 507 000 | 437 000 | 679 000 | 827 000 | 639 000 | 1 079 000 | 478 000 |
| Rörelseresultat | 82 229 | 70 708 | 332 422 | 97 402 | −92 897 | 226 863 | −405 264 |
| EBITDA | — | — | — | — | — | — | −390 446 |
| Resultat före skatt | 82 214 | 70 164 | 332 412 | 98 146 | −83 092 | 235 140 | −403 811 |
| Årets resultat | 64 619 | 55 035 | 263 934 | 77 934 | −83 092 | 203 874 | −403 811 |
| Personalkostnader | 317 069 | 456 205 | 483 615 | 620 728 | 672 735 | 717 534 | 766 158 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | 14 818 |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Yesbridge AB
Översikt
Yesbridge AB (org.nr 559190-9030) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Danderyd. Bransch enligt SCB: personalutbildning (SNI 85594).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 478 000 kr, vilket är 55,7 % mindre än året innan (1 079 000 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 1,0 % per år. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 403 811 kr. Företaget har gått med vinst under 5 av 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 478 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 678 877 kr och det egna kapitalet 228 493 kr (soliditet 33,7 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.