Sandrasok aktiebolagAktiv

559190-8727AktiebolagRegistrerat 2019HISINGS BACKA

Finansiell översikt

660 820 kr+7,6%
Omsättning 2021/22
−4,6%
Genomsnittlig årlig förändring 2019/20–2021/22
0200 tusen400 tusen600 tusen800 tusen2019/202020/212021/22

Nyckeltal

2021/22
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
0200 tusen400 tusen600 tusen2019/202020/212021/22
Sammanställning av årsredovisningar2020–2022
2019/202020/212021/22
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar245 579440 215559 120
Summa anläggningstillgångar———
Summa tillgångar245 579440 215559 120
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder60 151110 680105 851
Långfristiga skulder———
Summa skulder60 151110 680105 851
Aktiekapital50 00050 00050 000
Balanserat resultat———
Årets resultat (eget kapital)135 428144 107123 734
Summa eget kapital185 428329 535453 269
Resultaträkning
Nettoomsättning725 383614 243660 820
Rörelseresultat173 085185 206157 880
Resultat före skatt172 946184 809157 318
Årets resultat135 428144 107123 734
Personalkostnader246 989287 192306 414
Avskrivningar———
Övriga nyckeltal
Anställda——1
Föreslagen utdelning———

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: Sandrasok aktiebolag

Översikt

Sandrasok aktiebolag (org.nr 559190-8727) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Hisings Backa. Bransch enligt SCB: frisörer och barberare (SNI 96210).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2022 var 660 820 kr, vilket är 7,6 % mer än året innan (614 243 kr). Från 2020 till 2022 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 4,6 % per år. Årets resultat 2022 var en vinst på 123 734 kr (18,7 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 3 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2022: 1. Nettoomsättningen per anställd var 660 820 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2022 var balansomslutningen 559 120 kr och det egna kapitalet 453 269 kr (soliditet 81,1 %).

Värt att notera

Den senaste digitalt inlämnade årsredovisningen avser 2022.

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.

Liknande företag