Gäresgårdens ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2026
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 602 514 | 594 851 | 1 564 755 | 1 252 257 | 1 541 087 | 1 765 115 |
| Summa anläggningstillgångar | 18 672 | 368 751 | 1 137 381 | 962 579 | 867 330 | 1 328 323 |
| Summa tillgångar | 621 186 | 963 602 | 2 702 136 | 2 214 836 | 2 408 417 | 3 093 438 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 424 792 | 531 602 | 967 044 | 335 056 | 1 020 704 | 1 233 279 |
| Långfristiga skulder | — | — | 532 898 | 528 576 | 260 000 | 537 500 |
| Summa skulder | 469 228 | 698 934 | 2 092 458 | 1 522 247 | 1 724 452 | 2 370 522 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 48 158 | 112 710 | 345 010 | 82 911 | −8 624 | 38 951 |
| Summa eget kapital | 151 958 | 264 668 | 609 678 | 692 589 | 683 965 | 722 916 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 1 695 000 | 1 864 000 | 3 664 000 | 3 095 000 | 2 607 000 | 2 716 000 |
| Rörelseresultat | 92 903 | 273 569 | 846 073 | 185 521 | −192 359 | 224 009 |
| EBITDA | 120 578 | 323 490 | 892 263 | 359 387 | −9 110 | 426 016 |
| Resultat före skatt | 61 299 | 142 102 | 415 464 | 107 820 | −8 624 | 49 817 |
| Årets resultat | 48 158 | 112 710 | 345 010 | 82 911 | −8 624 | 38 951 |
| Personalkostnader | 542 323 | 605 555 | 1 155 861 | 1 170 955 | 830 615 | 745 507 |
| Avskrivningar | 27 675 | 49 921 | 46 190 | 173 866 | 183 249 | 202 007 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Gäresgårdens AB
Översikt
Gäresgårdens AB (org.nr 559190-5004) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Sankt Olof. Bransch enligt SCB: sågning av trä (SNI 16111).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 2 716 000 kr, vilket är 4,2 % mer än året innan (2 607 000 kr). Från 2021 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 9,9 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 38 951 kr (1,4 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 5 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 2. Nettoomsättningen per anställd var 1 358 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 3 093 438 kr och det egna kapitalet 722 916 kr (soliditet 23,4 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-26. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.