Skalbaggen Fastigheter ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2023–2026
| 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 570 674 | 921 522 | 1 456 953 | 2 406 935 |
| Summa anläggningstillgångar | 1 445 612 | 1 504 271 | 1 431 231 | 1 358 191 |
| Summa tillgångar | 2 016 286 | 2 425 793 | 2 888 184 | 3 765 126 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 328 144 | 826 131 | 327 153 | 644 579 |
| Långfristiga skulder | 1 357 032 | 1 268 412 | 2 227 792 | 2 784 172 |
| Summa skulder | 1 685 176 | 2 094 543 | 2 554 945 | 3 428 751 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 52 145 | 139 | 1 989 | 3 137 |
| Summa eget kapital | 331 110 | 331 250 | 333 239 | 336 375 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 522 000 | 574 000 | 506 000 | 483 000 |
| Rörelseresultat | 117 615 | −382 394 | −697 884 | −1 001 814 |
| EBITDA | 168 655 | −331 053 | −624 844 | −928 774 |
| Resultat före skatt | 65 673 | 427 | 2 930 | 4 006 |
| Årets resultat | 52 145 | 139 | 1 989 | 3 137 |
| Personalkostnader | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 51 040 | 51 341 | 73 040 | 73 040 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
- Brandt Fastigheter i Dalsland AB
- Cicogna Kärragård AB
- Westbrings Fastighets Aktiebolag
- V. Bengtsson Fastighetsförvaltning Aktiebolag
- Däckhuset i Uddevalla Aktiebolag
- Brandt Fastigheter i Åmål AB
- Fastigheter Väst i Uddevalla AB
- Plåtkonsult i Väst AB
- GH industrifastighet AB
- Roy Anderssons Fastighets Aktiebolag
Sammanfattning: Skalbaggen Fastigheter AB
Översikt
Skalbaggen Fastigheter AB (org.nr 559190-1250) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Uddevalla. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 483 000 kr, vilket är 4,5 % mindre än året innan (506 000 kr). Från 2023 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 2,6 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2023–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 3 137 kr (0,6 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 3 765 126 kr och det egna kapitalet 336 375 kr (soliditet 8,9 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.