Daft ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 67 890 | 58 666 | 69 918 | 54 614 | 110 399 | 111 341 | 103 479 |
| Summa anläggningstillgångar | 93 136 | 89 894 | 62 885 | 37 270 | 14 380 | 14 380 | 10 066 |
| Summa tillgångar | 161 026 | 148 560 | 132 803 | 91 884 | 124 779 | 125 721 | 113 545 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 12 527 | 20 073 | 24 601 | 26 657 | 30 331 | 26 138 | 12 352 |
| Långfristiga skulder | 83 454 | 113 454 | 39 579 | 64 579 | 30 579 | 30 579 | 30 579 |
| Summa skulder | 95 981 | 133 527 | 64 180 | 91 236 | 60 910 | 56 717 | 42 931 |
| Aktiekapital | 50 000 | 62 500 | 62 500 | 62 500 | 62 500 | 62 500 | 62 500 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −42 955 | −50 012 | −20 285 | −67 974 | −50 780 | −43 364 | −10 390 |
| Summa eget kapital | 65 045 | 15 033 | 68 623 | 648 | 63 869 | 69 004 | 70 614 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 39 716 | 84 542 | 56 389 | 49 919 | 55 877 | 22 401 | 29 502 |
| Rörelseresultat | −42 955 | −50 012 | −20 115 | −67 800 | −50 756 | −43 215 | −25 280 |
| EBITDA | −32 288 | −23 770 | 6 894 | −42 185 | −27 866 | −43 215 | −20 966 |
| Resultat före skatt | −42 955 | −50 012 | −20 285 | −67 974 | −50 780 | −43 364 | −10 390 |
| Årets resultat | −42 955 | −50 012 | −20 285 | −67 974 | −50 780 | −43 364 | −10 390 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 10 667 | 26 242 | 27 009 | 25 615 | 22 890 | 0 | 4 314 |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | 0 | 0 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | 0 | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Daft AB
Översikt
Daft AB (org.nr 559190-0211) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Torslanda. Bransch enligt SCB: framställning av öl (SNI 11050).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 29 502 kr, vilket är 31,7 % mer än året innan (22 401 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 4,8 % per år. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 10 390 kr. Företaget har gått med förlust under alla 7 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2025. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 113 545 kr och det egna kapitalet 70 614 kr (soliditet 62,2 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 4 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.