Svalan Pizzeria ABAktiv

559189-9298AktiebolagRegistrerat 2019UMEÅ

Finansiell översikt

5 683 000 kr+5,9%
Omsättning 2025
+5,9%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2020–2025
02 mn4 mn6 mn8 mn202020212022202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
0500 tusen1 mn1,5 mn202020212022202320242025
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
202020212022202320242025
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar910 874826 968905 0111 181 7711 223 5701 223 869
Summa anläggningstillgångar493 333484 741295 47375 95673 275155 800
Summa tillgångar1 404 2071 311 7091 200 4841 257 7271 296 8451 379 669
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder671 572682 116820 447989 9391 062 4241 110 651
Långfristiga skulder0362 695258 314158 30658 2980
Summa skulder948 1611 055 5041 078 7611 148 2451 120 7221 110 651
Aktiekapital50 00050 00050 00050 00050 00050 000
Balanserat resultat——————
Årets resultat (eget kapital)291 637−199 840−134 483−12 24166 64192 896
Summa eget kapital456 046256 205121 723109 482176 123269 018
Resultaträkning
Nettoomsättning4 257 0006 201 0006 284 0005 302 0005 366 0005 683 000
Rörelseresultat1 061 869925 429327 962403 438513 346204 199
EBITDA1 221 8691 105 887528 646594 492551 067246 674
Resultat före skatt373 992−199 840−134 483−12 24166 64192 896
Årets resultat291 637−199 840−134 483−12 24166 64192 896
Personalkostnader866 6012 022 4922 778 7232 269 1982 174 5172 717 198
Avskrivningar160 000180 458200 684191 05437 72142 475
Övriga nyckeltal
Anställda388556
Föreslagen utdelning——————

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: Svalan Pizzeria AB

Översikt

Svalan Pizzeria AB (org.nr 559189-9298) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Umeå. Bransch enligt SCB: restaurangverksamhet (SNI 56110).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 5 683 000 kr, vilket är 5,9 % mer än året innan (5 366 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 5,9 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 92 896 kr (1,6 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 6 (året innan: 5). Nettoomsättningen per anställd var 947 167 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 379 669 kr och det egna kapitalet 269 018 kr (soliditet 19,5 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.

Liknande företag