JS Ren ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 925 335 | 1 012 924 | 913 140 | 975 939 | 1 748 091 | 1 463 165 |
| Summa anläggningstillgångar | 410 471 | 373 148 | 353 130 | 414 209 | 601 219 | 548 614 |
| Summa tillgångar | 1 335 806 | 1 386 072 | 1 266 270 | 1 390 148 | 2 349 310 | 2 011 779 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 1 107 816 | 1 189 671 | 1 136 645 | 1 146 562 | 1 451 903 | 1 154 195 |
| Långfristiga skulder | 178 817 | 103 010 | 28 438 | 133 466 | 174 060 | 139 639 |
| Summa skulder | 1 286 633 | 1 328 484 | 1 200 886 | 1 315 831 | 1 920 224 | 1 567 095 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −5 388 | 8 414 | 7 796 | 8 933 | 354 770 | 15 597 |
| Summa eget kapital | 49 173 | 57 588 | 65 384 | 74 317 | 429 086 | 444 684 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 545 000 | 562 000 | 383 000 | 783 000 | 1 235 000 | 721 000 |
| Rörelseresultat | −4 558 | 52 115 | 17 477 | 19 625 | 723 282 | 12 513 |
| EBITDA | 38 558 | 119 917 | 83 779 | 110 325 | 834 737 | 123 529 |
| Resultat före skatt | −5 388 | 10 360 | 9 814 | 12 090 | 448 022 | 20 433 |
| Årets resultat | −5 388 | 8 414 | 7 796 | 8 933 | 354 770 | 15 597 |
| Personalkostnader | 227 729 | 302 995 | 288 685 | 280 226 | 69 520 | 333 998 |
| Avskrivningar | 43 116 | 67 802 | 66 302 | 90 700 | 111 455 | 111 016 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: JS Ren AB
Översikt
JS Ren AB (org.nr 559189-9124) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Arvidsjaur. Bransch enligt SCB: renskötsel (SNI 01481).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 721 000 kr, vilket är 41,6 % mindre än året innan (1 235 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 5,8 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 15 597 kr (2,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 5 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 721 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 2 011 779 kr och det egna kapitalet 444 684 kr (soliditet 22,1 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.