Samuel Lestanders Entreprenad ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2022/23Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 200 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2020–2023
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 800 363 | 890 273 | 1 505 278 | 2 880 719 |
| Summa anläggningstillgångar | 932 286 | 1 361 340 | 3 156 177 | 4 462 832 |
| Summa tillgångar | 1 732 649 | 2 251 613 | 4 661 455 | 7 343 551 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 473 500 | 350 322 | 1 391 377 | 2 031 210 |
| Långfristiga skulder | 326 869 | 442 302 | 1 158 515 | 1 741 689 |
| Summa skulder | 1 290 804 | 1 708 053 | 4 072 562 | 6 312 282 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 174 423 | 101 716 | 45 333 | 442 376 |
| Summa eget kapital | 441 845 | 543 560 | 588 893 | 1 031 269 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 2 139 000 | 2 116 000 | 4 516 000 | 6 983 000 |
| Rörelseresultat | 489 492 | 578 317 | 731 395 | 1 674 013 |
| EBITDA | 595 710 | 719 263 | 1 051 558 | 2 048 511 |
| Resultat före skatt | 223 657 | 129 125 | 62 558 | 546 466 |
| Årets resultat | 174 423 | 101 716 | 45 333 | 442 376 |
| Personalkostnader | 441 851 | 474 878 | 493 632 | 2 286 771 |
| Avskrivningar | 106 218 | 140 946 | 320 163 | 374 498 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 4 |
| Föreslagen utdelning | — | — | 200 000 | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Samuel Lestanders Entreprenad AB
Översikt
Samuel Lestanders Entreprenad AB (org.nr 559189-8860) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Arjeplog. Bransch enligt SCB: mark- och grundarbeten (SNI 43120).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2023 var 6 983 000 kr, vilket är 54,6 % mer än året innan (4 516 000 kr). Från 2020 till 2023 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 48,3 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2023). Årets resultat 2023 var en vinst på 442 376 kr (6,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2023: 4 (året innan: 1). Nettoomsättningen per anställd var 1 745 750 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2023 var balansomslutningen 7 343 551 kr och det egna kapitalet 1 031 269 kr (soliditet 14,0 %).
Värt att notera
Den senaste digitalt inlämnade årsredovisningen avser 2023.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-26. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.