Svälas Holding ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2019 | 2020 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 275 050 | 158 966 | 1 004 415 | 1 264 771 |
| Summa anläggningstillgångar | — | 816 000 | 253 901 | 103 657 |
| Summa tillgångar | 275 050 | 974 966 | 1 258 316 | 1 368 428 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 147 561 | 100 947 | 151 081 | 263 810 |
| Långfristiga skulder | — | 287 556 | 86 452 | 62 750 |
| Summa skulder | 147 561 | 388 503 | 237 533 | 326 560 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 77 489 | −41 026 | −205 541 | 21 084 |
| Summa eget kapital | 127 489 | 586 463 | 1 020 783 | 1 041 868 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 818 000 | 1 333 000 | 2 587 910 | 2 414 918 |
| Rörelseresultat | 101 747 | −33 939 | −313 101 | 24 581 |
| EBITDA | — | −2 939 | −34 425 | 269 253 |
| Resultat före skatt | 99 871 | −41 026 | −205 541 | 23 685 |
| Årets resultat | 77 489 | −41 026 | −205 541 | 21 084 |
| Personalkostnader | — | 278 384 | 694 436 | 463 538 |
| Avskrivningar | — | 31 000 | 278 676 | 244 672 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | — | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Svälas Holding AB
Översikt
Svälas Holding AB (org.nr 559189-0206) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Falun. Bransch enligt SCB: mark- och grundarbeten (SNI 43120).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 414 918 kr, vilket är 6,7 % mindre än året innan (2 587 910 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 43,5 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 21 084 kr (0,9 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 2 av 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 2 414 918 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 368 428 kr och det egna kapitalet 1 041 868 kr (soliditet 76,1 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.