Åre Bygg & Montage ABAktiv

559188-8309AktiebolagRegistrerat 2018MÖRSIL

Finansiell översikt

39 202 000 kr+7,8%
Omsättning 2025/26
+32,5%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2019–2025/26
010 mn20 mn30 mn40 mn201920202022/232023/242024/252025/26

Nyckeltal

2025/26
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
05 mn10 mn15 mn201920202022/232023/242024/252025/26
Sammanställning av årsredovisningar2019–2026
20202022/232023/242024/252025/26
Nettoomsättning15 974 00022 698 00034 622 00036 377 00039 202 000
Årets resultat436 600218 327662 835532 848811 835
Balanserat resultat—————
Summa tillgångar3 566 9939 132 0139 385 90012 170 04014 853 932
Summa skulder2 733 1946 962 4646 553 5158 804 80710 676 865
Summa eget kapital833 7992 169 5492 832 3853 365 2334 177 067
Anställda35677

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: Åre Bygg & Montage AB

Översikt

Åre Bygg & Montage AB (org.nr 559188-8309) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Mörsil. Bransch enligt SCB: byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 39 202 000 kr, vilket är 7,8 % mer än året innan (36 377 000 kr). Från 2019 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 32,5 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 811 835 kr (2,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 7. Nettoomsättningen per anställd var 5 600 286 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 14 853 932 kr och det egna kapitalet 4 177 067 kr (soliditet 28,1 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 5 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.