Montfred ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 320 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 799 744 | 933 027 | 1 378 252 | 1 696 185 | 2 168 314 | 1 684 229 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 799 744 | 933 027 | 1 378 252 | 1 696 185 | 2 168 314 | 1 684 229 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 192 191 | 267 605 | 214 334 | 205 355 | 184 058 | 27 325 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 192 191 | 267 605 | 214 334 | 205 355 | 184 058 | 27 325 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 564 089 | 357 869 | 998 497 | 926 912 | 1 193 425 | 272 648 |
| Summa eget kapital | 607 553 | 665 422 | 1 163 918 | 1 490 830 | 1 984 256 | 1 656 904 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 1 887 000 | 1 739 000 | 2 671 000 | 2 785 000 | 3 547 000 | 1 823 000 |
| Rörelseresultat | 717 812 | 450 717 | 1 257 782 | 1 165 037 | 1 502 160 | 343 793 |
| Resultat före skatt | 717 693 | 450 717 | 1 257 890 | 1 166 907 | 1 502 843 | 343 493 |
| Årets resultat | 564 089 | 357 869 | 998 497 | 926 912 | 1 193 425 | 272 648 |
| Personalkostnader | 688 458 | 674 452 | 639 854 | 781 950 | 836 781 | 820 851 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | — | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | 500 000 | 600 000 | — | 600 000 | 320 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Montfred AB
Översikt
Montfred AB (org.nr 559188-5578) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Ytterby. Bransch enligt SCB: litterärt skapande och musikkomposition (SNI 90110).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 823 000 kr, vilket är 48,6 % mindre än året innan (3 547 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 0,7 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 272 648 kr (15,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 823 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 684 229 kr och det egna kapitalet 1 656 904 kr (soliditet 98,4 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 320 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.