Better Connection EU ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 87 856 | 83 048 | 239 036 | 352 069 | 324 569 | 203 131 | 374 996 |
| Summa anläggningstillgångar | 11 128 | 35 307 | 0 | 1 291 | 1 291 | 1 291 | 0 |
| Summa tillgångar | 98 984 | 118 355 | 239 036 | 353 360 | 325 860 | 204 422 | 374 996 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 28 008 | 30 279 | 141 170 | 177 442 | 158 263 | 162 346 | 223 569 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | 97 164 | 176 164 |
| Summa skulder | 28 008 | 30 279 | 141 170 | 177 442 | 158 263 | 259 510 | 399 733 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 20 976 | 17 100 | 9 791 | 78 052 | −8 321 | −222 685 | 30 351 |
| Summa eget kapital | 70 976 | 88 076 | 97 866 | 175 918 | 167 597 | −55 088 | −24 737 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 264 325 | 527 757 | 946 034 | 1 287 034 | 641 489 | 173 244 | 412 418 |
| Rörelseresultat | 26 949 | 22 600 | 13 356 | 99 974 | −8 321 | −222 685 | 30 351 |
| EBITDA | — | — | 48 663 | 99 974 | — | — | — |
| Resultat före skatt | 26 949 | 22 589 | 13 356 | 99 974 | −8 321 | −222 685 | 30 351 |
| Årets resultat | 20 976 | 17 100 | 9 791 | 78 052 | −8 321 | −222 685 | 30 351 |
| Personalkostnader | 4 793 | 0 | 1 840 | 32 356 | 34 459 | 0 | 3 616 |
| Avskrivningar | — | — | 35 307 | 0 | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Föreslagen utdelning | — | 0 | — | — | 0 | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Better Connection EU AB
Översikt
Better Connection EU AB (org.nr 559188-3045) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Hägersten. Bransch enligt SCB: dataprogrammering (SNI 62100).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 412 418 kr, vilket är 138 % mer än året innan (173 244 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 7,7 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 30 351 kr (7,4 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 5 av 7 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2025.
Värt att notera
Det egna kapitalet var negativt vid utgången av räkenskapsåret 2025 (−24 737 kr). Det egna kapitalet understiger hälften av aktiekapitalet (50 000 kr); enligt aktiebolagslagen kan styrelsen då behöva upprätta en kontrollbalansräkning.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.