Per-Olov Engvall ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 11 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2020–2026
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 6 900 | 19 868 | 33 888 | 20 268 | 31 988 | 19 751 | 761 |
| Summa anläggningstillgångar | 155 757 | 155 757 | 155 757 | 155 757 | 155 757 | 155 757 | 155 757 |
| Summa tillgångar | 162 657 | 175 625 | 189 645 | 176 025 | 187 745 | 175 508 | 156 518 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 5 000 | 7 481 | 7 481 | 5 581 | 6 250 | 6 250 | 6 250 |
| Långfristiga skulder | 2 481 | 0 | — | — | 81 | 24 081 | 11 081 |
| Summa skulder | 7 481 | 7 481 | 7 481 | 5 581 | 6 331 | 30 331 | 17 331 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −1 899 | 12 968 | 14 020 | 11 280 | 10 970 | 4 763 | −5 990 |
| Summa eget kapital | 155 176 | 168 144 | 182 164 | 170 444 | 181 414 | 145 177 | 139 187 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −1 899 | −5 302 | −5 990 | −6 990 | −9 040 | −7 240 | −5 990 |
| Resultat före skatt | −1 899 | 12 968 | 14 020 | 11 280 | 10 970 | 4 763 | −5 990 |
| Årets resultat | −1 899 | 12 968 | 14 020 | 11 280 | 10 970 | 4 763 | −5 990 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | 11 000 | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Per-Olov Engvall AB
Översikt
Per-Olov Engvall AB (org.nr 559188-2823) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Hedesunda. Bransch enligt SCB: förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare (SNI 64994).
Ekonomi
Räkenskapsåret 2026 hade företaget ingen nettoomsättning. Räkenskapsåret 2026 gav en förlust på 5 990 kr. Företaget har gått med vinst under 5 av 7 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 156 518 kr och det egna kapitalet 139 187 kr (soliditet 88,9 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.