Svea Padel ABAktiv

559187-2501AktiebolagRegistrerat 2018STOCKHOLM

Finansiell översikt

0 kr
Omsättning 2020
020192020

Nyckeltal

2020
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
05 mn10 mn15 mn20192020

Utdelning

från årsredovisningen
2020

Föreslagen utdelning 3 000 000 kr.

Sammanställning av årsredovisningar2019–2020
20192020
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar48 70013 343 847
Summa anläggningstillgångar100 000140 834
Summa tillgångar148 70013 484 681
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder100 0003 384 075
Långfristiga skulder——
Summa skulder100 0006 374 075
Aktiekapital50 00050 000
Balanserat resultat——
Årets resultat (eget kapital)−1 3007 061 906
Summa eget kapital48 7007 110 606
Resultaträkning
Nettoomsättning00
Rörelseresultat−1 300−24 167
Resultat före skatt−1 3008 984 257
Årets resultat−1 3007 061 906
Personalkostnader——
Avskrivningar——
Övriga nyckeltal
Anställda——
Föreslagen utdelning—3 000 000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: Svea Padel AB

Översikt

Svea Padel AB (org.nr 559187-2501) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: drift av sporthallar, idrottsplatser och andra sportanläggningar (SNI 93119).

Ekonomi

Räkenskapsåret 2020 hade företaget ingen nettoomsättning. Årets resultat 2020 var en vinst på 7 061 906 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2020 var balansomslutningen 13 484 681 kr och det egna kapitalet 7 110 606 kr (soliditet 52,7 %). Årsredovisningen för 2020 föreslår en utdelning på 3 000 000 kr.

Värt att notera

Den senaste digitalt inlämnade årsredovisningen avser 2020.

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.