Studio XVI Sthlm ABAktiv

559187-0224AktiebolagRegistrerat 2018STOCKHOLM

Finansiell översikt

7 082 000 kr−0,3%
Omsättning 2024/25
+24,2%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2019–2024/25
02 mn4 mn6 mn8 mn201920202020/212021/222022/232023/242024/25

Nyckeltal

2024/25
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
05 mn10 mn201920202020/212021/222022/232023/242024/25
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
201920202020/212021/222022/232023/242024/25
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar475 9241 094 5351 613 9713 191 5953 192 6967 563 5877 302 639
Summa anläggningstillgångar294 730199 028135 22871 661136 953101 18474 220
Summa tillgångar770 6541 293 5631 749 1993 263 2563 329 6497 664 7717 376 859
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder720 7961 217 1411 626 5322 687 2932 640 8124 680 5884 701 551
Långfristiga skulder———————
Summa skulder720 7961 217 1411 626 5322 687 2932 640 8124 680 5884 701 551
Aktiekapital50 00050 00050 00050 00050 00050 00050 000
Balanserat resultat———————
Årets resultat (eget kapital)−2 110 153−1 173 43646 245453 296112 8742 295 346−308 875
Summa eget kapital49 85876 422122 667575 963688 8372 984 1832 675 308
Resultaträkning
Nettoomsättning1 932 0003 339 0003 044 0005 635 0006 681 0007 103 0007 082 000
Rörelseresultat−2 108 895−1 171 543−552 088453 483113 462197 739−310 308
EBITDA−2 028 515−1 075 841−488 288517 049157 829233 507−283 344
Resultat före skatt−2 110 153−1 173 43646 245453 296112 8742 295 346−308 875
Årets resultat−2 110 153−1 173 43646 245453 296112 8742 295 346−308 875
Personalkostnader332 1141 383 181696 4481 823 5872 641 4782 926 5463 036 319
Avskrivningar80 38095 70263 80063 56644 36735 76826 964
Övriga nyckeltal
Anställda1433455
Föreslagen utdelning————000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: Studio XVI Sthlm AB

Översikt

Studio XVI Sthlm AB (org.nr 559187-0224) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: sport- och fritidsutbildning (SNI 85510).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 7 082 000 kr, i nivå med året innan. Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 24,2 % per år. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 308 875 kr. Företaget har gått med vinst under 4 av 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 5. Nettoomsättningen per anställd var 1 416 400 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 7 376 859 kr och det egna kapitalet 2 675 308 kr (soliditet 36,3 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.