Fjälls Kitchen ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2024
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 079 061 | 483 426 | 480 779 | 562 592 | 392 278 | 530 141 |
| Summa anläggningstillgångar | 4 790 030 | 4 675 891 | 4 501 351 | 4 291 564 | 4 335 130 | 4 459 141 |
| Summa tillgångar | 5 869 091 | 5 159 317 | 4 982 130 | 4 854 156 | 4 727 408 | 4 989 282 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 1 230 979 | 615 236 | 768 109 | 1 018 105 | 1 010 974 | 1 094 386 |
| Långfristiga skulder | 4 588 112 | 4 492 330 | 4 141 716 | 3 462 741 | 3 094 757 | 2 975 159 |
| Summa skulder | 5 819 091 | 5 107 566 | 4 909 825 | 4 480 846 | 4 346 231 | 4 300 045 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −76 357 | 1 751 | 20 554 | 301 005 | 7 867 | 308 060 |
| Summa eget kapital | 50 000 | 51 751 | 72 305 | 373 310 | 381 177 | 689 237 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 1 513 000 | 3 763 000 | 3 982 000 | 5 925 000 | 6 078 000 | 6 169 000 |
| Rörelseresultat | 49 720 | 167 866 | 183 915 | 485 824 | 314 119 | 601 638 |
| EBITDA | 64 486 | 363 038 | 391 784 | 695 611 | 525 189 | 812 627 |
| Resultat före skatt | −76 357 | 1 751 | 20 554 | 323 761 | 48 842 | 378 006 |
| Årets resultat | −76 357 | 1 751 | 20 554 | 301 005 | 7 867 | 308 060 |
| Personalkostnader | 676 354 | 1 801 763 | 1 761 761 | 2 738 316 | 2 761 452 | 2 719 212 |
| Avskrivningar | 14 766 | 195 172 | 207 869 | 209 787 | 211 070 | 210 989 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 2 | 4 | 3 | 5 | 4 | 4 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Fjälls Kitchen AB
Översikt
Fjälls Kitchen AB (org.nr 559186-5331) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Hemavan. Bransch enligt SCB: restaurangverksamhet (SNI 56110).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 6 169 000 kr, vilket är 1,5 % mer än året innan (6 078 000 kr). Från 2019 till 2024 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 32,5 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2024). Årets resultat 2024 var en vinst på 308 060 kr (5,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 5 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2024: 4. Nettoomsättningen per anställd var 1 542 250 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 4 989 282 kr och det egna kapitalet 689 237 kr (soliditet 13,8 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.