Sistec ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 15 100 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 27 548 000 | 26 656 000 | 29 554 000 | 42 265 000 |
| Årets resultat | 8 770 696 | 5 426 158 | 7 026 094 | 14 695 919 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 13 456 114 | 8 521 133 | 12 042 035 | 19 755 937 |
| Summa skulder | 4 526 928 | 2 665 789 | 4 560 597 | 4 578 580 |
| Summa eget kapital | 8 929 186 | 5 855 344 | 7 481 438 | 15 177 357 |
| Anställda | 24 | 21 | 22 | 25 |
| Föreslagen utdelning | — | 5 400 000 | 7 000 000 | 15 100 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Sistec AB
Översikt
Sistec AB (org.nr 559186-0548) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Bromma. Bransch enligt SCB: övrig säkerhetsverksamhet (SNI 80090).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 42 265 000 kr, vilket är 43,0 % mer än året innan (29 554 000 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 15,3 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 14 695 919 kr (34,8 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 25 (året innan: 22). Nettoomsättningen per anställd var 1 690 600 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 19 755 937 kr och det egna kapitalet 15 177 357 kr (soliditet 76,8 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 15 100 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.