FamAnd Förvaltning ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 322 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 29 136 303 | 9 579 756 | 12 077 938 |
| Summa anläggningstillgångar | 600 000 | 999 899 | 999 899 | 16 094 404 | 35 379 097 | 39 201 863 |
| Summa tillgångar | 650 000 | 1 049 899 | 1 049 899 | 45 230 707 | 44 958 853 | 51 279 801 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | — | — | — | 23 321 | 257 788 | 279 865 |
| Långfristiga skulder | 607 200 | 1 007 099 | 1 007 099 | 0 | — | — |
| Summa skulder | 607 200 | 1 007 099 | 1 007 099 | 23 321 | 257 788 | 279 865 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | — | — | — | 45 164 586 | 738 679 | 7 008 871 |
| Summa eget kapital | 42 800 | 42 800 | 42 800 | 45 207 386 | 44 701 065 | 50 999 936 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 29 000 | 15 000 |
| Rörelseresultat | 0 | 0 | 0 | −202 409 | −504 571 | −959 733 |
| EBITDA | — | — | — | −142 409 | −131 761 | −490 353 |
| Resultat före skatt | 0 | 0 | 0 | 45 187 907 | 929 713 | 7 008 871 |
| Årets resultat | — | — | — | 45 164 586 | 738 679 | 7 008 871 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | 114 669 |
| Avskrivningar | — | — | — | 60 000 | 372 810 | 469 380 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 1 245 000 | 210 000 | 322 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: FamAnd Förvaltning AB
Översikt
FamAnd Förvaltning AB (org.nr 559185-9847) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Hyltebruk. Bransch enligt SCB: uthyrning och leasing av lastbilar och andra tunga motorfordon (SNI 77120).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 15 000 kr, vilket är 48,3 % mindre än året innan (29 000 kr). Årets resultat 2025 var en vinst på 7 008 871 kr (46 726 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 3 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 15 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 51 279 801 kr och det egna kapitalet 50 999 936 kr (soliditet 99,5 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 322 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.