MJL Orsa ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 150 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2020–2026
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 439 613 | 497 641 | 549 431 | 460 119 | 558 736 | 339 909 | 426 768 |
| Summa anläggningstillgångar | — | 516 968 | 578 058 | 496 058 | 414 058 | 440 589 | 274 607 |
| Summa tillgångar | 439 613 | 1 014 609 | 1 127 489 | 956 177 | 972 794 | 780 498 | 701 375 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 48 709 | 119 145 | 143 361 | 173 235 | 182 012 | 292 449 | 443 279 |
| Långfristiga skulder | — | 420 014 | 403 285 | 307 101 | 209 675 | 110 681 | 13 276 |
| Summa skulder | 153 309 | 664 127 | 671 614 | 605 304 | 541 687 | 463 130 | 516 555 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 236 304 | 64 178 | 105 393 | 44 998 | 80 234 | 36 261 | 17 452 |
| Summa eget kapital | 286 304 | 350 482 | 455 875 | 350 873 | 431 107 | 317 368 | 184 820 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 1 920 000 | 1 552 000 | 2 062 000 | 2 029 000 | 1 704 000 | 1 715 000 | 321 000 |
| Rörelseresultat | 410 584 | 118 147 | 150 547 | 66 878 | 153 009 | −26 476 | 31 920 |
| EBITDA | — | 161 179 | 219 457 | 148 878 | 235 009 | 67 701 | 120 062 |
| Resultat före skatt | 305 359 | 84 747 | 136 115 | 54 370 | 104 134 | 47 860 | 23 564 |
| Årets resultat | 236 304 | 64 178 | 105 393 | 44 998 | 80 234 | 36 261 | 17 452 |
| Personalkostnader | 1 098 807 | 960 258 | 1 103 201 | 1 005 354 | 831 843 | 889 749 | 4 125 |
| Avskrivningar | — | 43 032 | 68 910 | 82 000 | 82 000 | 94 177 | 88 142 |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | 150 000 | — | 150 000 | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: MJL Orsa AB
Översikt
MJL Orsa AB (org.nr 559185-4707) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Orsa. Bransch enligt SCB: anläggning av järnvägar och tunnelbanor (SNI 42120).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 321 000 kr, vilket är 81,3 % mindre än året innan (1 715 000 kr). Från 2020 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 25,8 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 17 452 kr (5,4 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 1 (året innan: 2). Nettoomsättningen per anställd var 321 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 701 375 kr och det egna kapitalet 184 820 kr (soliditet 26,4 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.