PMN Fastighets Väghyveln 7 ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 5 162 082 | 6 390 854 | 4 914 531 | 2 661 730 | 2 276 575 |
| Summa anläggningstillgångar | 12 077 391 | 11 660 984 | 11 092 239 | 10 675 832 | 29 660 168 |
| Summa tillgångar | 17 239 473 | 18 051 838 | 16 006 770 | 13 337 562 | 31 937 000 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 196 989 | 1 009 353 | 10 618 374 | 7 677 605 | 4 734 375 |
| Långfristiga skulder | 17 000 000 | 17 000 000 | 1 906 800 | 0 | 19 500 000 |
| Summa skulder | 17 196 989 | 18 009 353 | 12 525 174 | 7 677 605 | 24 245 753 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −106 | −2 921 762 | 3 439 112 | 2 178 361 | 2 031 290 |
| Summa eget kapital | 42 484 | 42 485 | 3 481 596 | 5 659 957 | 7 691 247 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 410 000 | 857 724 | 7 340 000 | 6 254 000 | 7 208 744 |
| Rörelseresultat | −106 | −2 682 507 | 3 851 818 | 2 755 818 | 2 952 738 |
| EBITDA | 307 094 | −2 266 100 | 4 420 563 | 3 172 225 | 3 315 164 |
| Resultat före skatt | −106 | −2 921 762 | 3 573 321 | 2 743 140 | 2 560 217 |
| Årets resultat | −106 | −2 921 762 | 3 439 112 | 2 178 361 | 2 031 290 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 307 200 | 416 407 | 568 745 | 416 407 | 362 426 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: PMN Fastighets Väghyveln 7 AB
Översikt
PMN Fastighets Väghyveln 7 AB (org.nr 559184-8329) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Bandhagen. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 7 208 744 kr, vilket är 15,3 % mer än året innan (6 254 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 105 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 2 031 290 kr (28,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 5 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 31 937 000 kr och det egna kapitalet 7 691 247 kr (soliditet 24,1 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.