MRH Dalarna Fastighets ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 1 400 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 233 643 | 3 284 400 | 355 039 | 968 653 |
| Summa anläggningstillgångar | 2 414 581 | 6 808 447 | 8 679 733 | 25 877 823 |
| Summa tillgångar | 2 648 224 | 10 092 847 | 9 034 772 | 26 846 476 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 333 573 | 665 708 | 532 148 | 937 988 |
| Långfristiga skulder | 1 021 000 | 6 942 500 | 6 620 500 | 24 092 126 |
| Summa skulder | 1 354 573 | 7 628 208 | 7 228 087 | 25 030 114 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 1 200 174 | 1 170 987 | 742 046 | 9 677 |
| Summa eget kapital | 1 293 651 | 2 464 639 | 1 806 685 | 1 816 362 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 450 000 | 100 000 | 381 000 | 1 720 000 |
| Rörelseresultat | 248 734 | 5 143 935 | −317 463 | −441 422 |
| EBITDA | 305 947 | 5 297 507 | −141 056 | 19 810 |
| Resultat före skatt | 1 511 637 | 1 474 785 | 936 590 | 27 324 |
| Årets resultat | 1 200 174 | 1 170 987 | 742 046 | 9 677 |
| Personalkostnader | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 57 213 | 153 572 | 176 407 | 461 232 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | 1 400 000 | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: MRH Dalarna Fastighets AB
Översikt
MRH Dalarna Fastighets AB (org.nr 559184-6216) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Borlänge. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 720 000 kr, vilket är 351 % mer än året innan (381 000 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 56,4 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 9 677 kr (0,6 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 26 846 476 kr och det egna kapitalet 1 816 362 kr (soliditet 6,8 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.