Maxida Music ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 134 718 | 961 241 | 786 793 | 780 759 | 455 786 | 236 886 | 182 410 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | 250 000 | 350 000 | 350 000 | 350 000 | 350 000 |
| Summa tillgångar | 134 718 | 961 241 | 1 036 793 | 1 130 759 | 805 786 | 586 886 | 532 410 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 36 253 | 169 077 | 193 338 | 73 479 | 339 144 | 163 611 | 100 732 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 36 253 | 369 077 | 393 338 | 173 479 | 339 144 | 163 611 | 100 732 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 48 465 | 493 699 | 51 291 | 463 825 | −218 638 | −43 368 | 216 403 |
| Summa eget kapital | 98 465 | 592 164 | 643 455 | 957 280 | 466 642 | 423 275 | 431 678 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 264 365 | 1 078 029 | 486 375 | 1 087 342 | 267 737 | 193 171 | 393 295 |
| Rörelseresultat | 62 210 | 828 181 | 64 861 | 484 250 | −323 360 | −48 399 | 212 948 |
| Resultat före skatt | 62 151 | 628 116 | 64 858 | 585 725 | −218 638 | −43 368 | 216 403 |
| Årets resultat | 48 465 | 493 699 | 51 291 | 463 825 | −218 638 | −43 368 | 216 403 |
| Personalkostnader | 183 988 | 297 606 | 532 206 | 529 163 | 530 039 | 143 972 | 106 186 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | — | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Maxida Music AB
Översikt
Maxida Music AB (org.nr 559183-5136) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 7 år. Säte enligt registret: Malmö. Bransch enligt SCB: scenkonst (SNI 90200).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 393 295 kr, vilket är 104 % mer än året innan (193 171 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 6,8 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 216 403 kr (55,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 5 av 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 393 295 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 532 410 kr och det egna kapitalet 431 678 kr (soliditet 81,1 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.